سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 64593
 بازدید امروز : 29
 کل بازدید : 243317
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.2188
اوقات شرعی
ساعت
اخبار > دومين همايش ملي گچ در سمنان برگزار شد


نسخه چاپي   ارسال به دوست 

  دومين همايش ملي گچ در سمنان برگزار شد 


 

علي خيرالدين رييس کانون هماهنگي دانش و صنعت گچ کشور گفت: اين همايش که در نوع خود بزرگترين و جامع ترين همايش برگزار شده در سطح کشور بوده، کليه فعاليت هاي مرتبط با اين صنعت از مرحله اکتشاف و استخراج تا فرآوري، بازاريابي و فروش را در بر مي گيرد.

وي افزود: بزرگترين معضل بخش گچ کشور و استان، مقوله بازاريابي است که با تاکيد بر زير بخش هاي فرآورده ها و فناوري هاي نوين، يکي از اهداف اين همايش را گردهمايي تمامي صاحبنظران اين صنعت در کانون هماهنگي دانش و صنعت گچ کشور دانست.

با توجه به نقش و اهمیت صنعت گچ در اقتصاد کشور و همچنین نقش تاثیرگذار صنعت گچ سمنان  با وجود 55 معدن گچ و 42 واحد گچ در استان سمنان که نمونه عینی آن در تولید به بیش از شش درصدگچ جهان و  80درصد از گچ کشور مشهود است، برگزاری این همایش می تواند گامی مثبت برای تامین اهدافی نظیر تهیه، تدوین و جمع بندی نظرات و اولویت های فعالان و صاحب نظران صنعت گچ، برقراری ارتباط بین صنعت گچ کشور با مجامع علمی و دانشگاهی، فراهم ساختن زمینه مناسب جهت ارائه آخرین دستاورد های علمی پژوهشی و صنعتی پیرامون موضوع گچ در کشور، ارتقا سطح دانش فنی از لحاظ روش های تولید، تنوع محصول و کیفیت است.

این همایش  با حضور آقامیری معاونت فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سلیمانی مدیر توسعه صنعتی  و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور، رهی استاندار سمنان و جمعی از صاحبان صنایع و مدیران دستگاه های اجرایی استان در دانشگاه سمنان برگزار شد.

در این همایش آقامیری معاونت فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به سال تولید ملی گفت: در سال 91 باید مهم ترین هدف ما افزایش تقاضای محصولات داخلی و کاهش تقاضای محصولات خارجی باشد و همه مسوولین باید در این کار دست به دست هم دهند تا به هدف نهایی برسیم.

آقامیری در ادامه با تاکید بر اینکه باید ورود کالا ها با ارزش افزوده را کم کرده و صادرات کالا با ارزش افزوده را افزایش دهیم افزود: علم بایید در کنار کارخانه، تولیدکننده، صادرکننده و معدن، قرار بگیرد و دانشگاه ها به عنوان محلی که همه اینها در کنار هم قرار گیرند باید زمینه را فراهم کنند تا صنعت ما هم راستای علم دنیا پیشرفت کند.

معاونت فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه هم اکنون 60  کانون هماهنگی دانش وصنعت در کشور فعال و 10 کانون دیگر هم در دست تشکیل هستند اظهار داشت: این کانون ها مسوولیت هم افزایی،هماهنگی، سیاست گذاری استفاده از علم در صنعت را دارند.

وی در پایان افزود: اگر در بحث گچ و نمک و موارد دیگری که استان سمنان توان و پتانسیل آن را دارد، طرح کلانی برای ایجاد حرکت و شتاب در بحث پیشرفت علم و بهره گیری صنعت مطرح شود ما با تمام توان آمادگی حمایت و پشتیبانی از آنها به خصوص در بخش خصوصی را اعلام می کنیم.

سلیمانی مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور گفت: در طی 2 سالی که برنامه توسعه صنعتی به اجرا درآمده است در تامین مواد اولیه مشکلی نداشته ایم و بخش عمده کار به بازار، تنوع محصول و بحث حمل ونقل مربوط می شود که در این زمینه عامل توسعه با رایزنی و هم فکری مشاورین متخصص برنامه هایی را تهیه و تدوین کردند که امید است باحمایت های مالی دولت به مرحله اجرا برسند.

سلیمانی افزود: با توجه به اینکه معاونت برنامه ریزی صنایع واحدهای مختلف صنعتی را دسته بندی کردند و از ابتدای طرح هدفمنتدی یارانه ها سهم انرژی هر واحد را متناسب با نیازشان قرار داده است و دولت هم در این زمینه کمک هایی را به صورت مستقیم و وام های کم بهره به صنایع داده و  همچنین ما نیز به صورت هفتگی واحدهای صنعتی را رصد نموده و اگر واحدهایی در زمینه انرژی با کمبود ومشکلی مواجه شدند، به ستاد هدفمندی معرفی  کرده تا از صدمه بیشترشان جلوگیری شود.

مدیر توسعه صنعتی  وفناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور با اشاره به برند مشترک برای صادرات گچ خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه محصول گچ ما به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود و در این میان گچ سمنان بیشترین سهم را دارد، ما این پیشنهاد را داده ایم که یک برند مشترکی با محوریت گچ سمنان در کشور ایجاد شود به این جهت که گچ کشور با یک برند وارد بازارهای جهانی و بین المللی شود.

وی بر اجرایی شدن برنامه های خوشه صنعتی تاکید کرد و اظهار داشت: امید است که تمامی این برنامه های توسعه خوشه ای تا پایان سال 91 اجرا شوند تا نتایج آن را مشخص و ارزیابی نماییم.

 

رهي استاندار سمنان نیز در این همایش با بیان اینکه مقدار زیادی از گچ تولید شده در استان به شکل سنتی برداشت و فرآوری می شود گفت: خطوط گچ کارخانجات نیاز به ساماندهی و نوسازی دارند.

نجفی دبیر اجرایی همایش گچ درخصوص استقبال از این همایش گفت: ما استقبال خوبی را از سوی مسوولین دولتی  کشور و دیگر دستگاه های اجرایی و همین طور صنعت گران گچ استان را شاهد بوده ایم  و حضور پر شور و پر رنگ ایشان در این همایش نشان دهنده اهمیت صنعت گچ سمنان در کشوراست.

نجفی با بیان اینکه در زمینه علمی حدود 50 مقاله ارسال شده،32 مقاله ارائه خواهد شد گفت: با توجه به اینکه این همایش از نظر علمی اولین باری است که در کشور برگزار می شود، این تعداد مقالات رقم خوبی را نشان می دهد.

نجفی دبیر اجرایی همایش گچ نوید برگزاری جشنواره ملی فناوری گچ را در آبان ماه امسال داده و افزود: امید است کسانی که طرح های نوینی در زمینه گچ دارند در این جشنواره شرکت داده شوند و طرح های خود را در زمینه های مختلف گچ ارائه دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه هرساله کنفرانس جهانی گچ با حضور دانشمندان بزرگ این عرصه، برگزار می شود و امسال نیز در استانبول ترکیه برگزار خواهد شد اظهار داشت: امسال ما در نظر داریم که به نمایندگی کانون و دانشگاه در این همایش شرکت کنیم و با توجه به اینکه صاحبان صنایع و سردمداران تکنولوژی دنیا به ارزش و اهمیت گچ در ایران اذعان دارند ما در نظر داریم که درآنجا در خواست برگزاری همایش بین المللی گچ را در ایران در سال های آینده بدهیم.

 

اخبار يکشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩١   

تقویم
پیوندها


 
گالری عکس
 

 
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]