سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9113
 بازدید امروز : 38
 کل بازدید : 243326
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.2031
اوقات شرعی
ساعت
گچ
معرفي گچ

بیش از 95 درصد گچ استخراجی از معادن در ساختمان مصرف می­شود به علاوه در صنایع رنگ، کاغذسازی، تولید اسید سولفوریك، پزشکی، دندانپزشکی، ریخته­گری و تهیه مولاژ و مدل مورد استفاده قرار می­گیرد.

سنگ گچ در اسیدکلریدریک( HCl ) غلیظ حل می­شود ولی در اسیدسولفوریک (H2SO4 ) حل نمی­شود. در روی زمین­های معادن گچ هیچ گونه پوشش گیاهی دیده نمی­شود مگر اینکه یک لایه خاک مرغوب روی معادن گچی را بپوشاند.

از نظر ترکیب شیمیایی 1/79 درصد سنگ گچ از CaSO4 ( 5/32 درصد CaO و 6/46 درصد SO3 و 9/20 درصد آن از آب تبلور است.وزن مخصوص گچ 8/2 گرم بر سانتی­متر مکعب است.

انواع سنگ گچ :

سنگ گچ طبیعی سولفات کلسیم آبدار ( CaSO4 . 2H2O ) است که با گرفتن تمام و یا قسمتی از آب شیمیایی آن به وسیله حرارت دادن و پختن، گچ ساختمانی به دست می آید. برای به دست آوردن گچ ساختمانی می­توان از انواع سنگ گچ استفاده کرد که مهمترین آنها به شرح زیر می­باشند:

سنگ گچ خالص

معمولا این حالت سنگ در طبیعت کمتر یافت می­شود و اصولا از نظر حجمی در صورت یافت، دارای مقادیر کم هستند و برای امور خاص نظیر پزشکی و کارهای صنعتی ویژه مورد استفاده قرار می­گیرند.

سنگ گچ معمولی

سنگ گچ به صورت خالص در طبیعت به ندرت یافت می­شود و معمولا حاوی یک سری ناخالصی ها نظیر سیلیس (Si)، آلومینیوم (Al)­، اکسید آهن (Fe2O3)، کربنات کلسیم (CaCO3)، کربنات منیزیم (MgCO3) و رس­ها می­باشند.

 سنگ گچ بلورین

به صورت لایه لایه و شفاف است و معمولا برای گچ پزی ساختمان استفاده نمی­شود.

سنگ گچ مرمرین

سنگ گچ مرمرین از انواع سنگ های گچی دیگر نرم­تر بوده و به دلیل تراکم­پذیری آسان در ساخت وسایل تزئینی به کار می­رود.

سنگ گچ ابریشمی

سنگ گچ ابریشمی، رشته رشته و زودگداز است و معمولا دارای درجه خلوص بالاست.


تقویم
پیوندها


 
گالری عکس
 

 
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]